Biuro obsługi klienta: Pn-Pt od 9:00 - 15:00

Blog

Zalety materiałów, z których wykonujemy osłony

Osłona Vuelta w salonie

Osłona Vuelta w salonie

Osłona na grzejnik jest dla wszystkich tych, którzy dbają o wygląd swojego wnętrza. Dlatego też nie musisz od razu zmieniać całego kaloryfera na nowszy model lub też grzejnik ozdobny. Jeśli wstawisz na grzejnik osłonę to Twoje pomieszczenie, stanie się piękne i wyjątkowe. Szczególnie że rodzajów ich jest mnóstwo. Możesz z łatwością więc dopasować do Twojego mieszkania lub domu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze osłony na kaloryfer?

 

Przede wszystkim musisz zwrócić szczególną uwagę na to by obudowa grzejnika – czy to stalowego, czy to żeliwnego – nie przeszkadzała cyrkulacji ciepła emitowanego przez grzejnik. Trzeba sobie to uświadomić, że każda maskownica zmniejsza sprawność grzejnika. Z tego też powodu – koniecznie jest, aby była estetyczna, ale i też funkcjonalna.

 

Jakie materiały można stosować do zabudowy grzejników?

 

Materiały, z których wykonane są zabudowy do grzejników, muszą spełniać określone warunki. Jednym z nich jest wytrzymałość na wysokie temperatury. Z tego też powodu nie należy malować maskownicy lakierem, który wydziela szkodliwe opary. Następne zalecenie to takie, że powinno się również unikać elementów z tworzyw sztucznych. Nie wolno także stosować materiałów łatwopalnych. Ważna jest również dobra przewodność ciepła. Zapewne zastanawiasz się – z jakich materiałów wykonuje się obudowę grzejnika stalowego i żeliwnego. Będą to więc: metal, płyty MDF, kamień i drewno. Jeśli chodzi o MDF – surowy jest niedrogi oraz łatwy w obróbkach stolarskich. Mżna go malować na dowolny kolor. MDF barwiony w masie natomiast, występuje u nas w sześciu kolorach. Ma także ciekawą strukturę. Dodatkowo po wycięciu jest taki sam w środku jak na zewnątrz. Istnieje także możliwość wyboru MDF białego laminowanego. Charakteryzuje się tym, że jest niedrogi i ma ciekawy design. Po wycięciu również jest surowy w środku. Ponadto, na specjalnie zamówienie można również mieć wykonanie z materiału: sklejka. To, co ją cechuje to trwałość. Mogą także występować naturalne skazy jak słoje, sęki. Dodają one charakteru. Taki jest ich cel. Wykonanie może być również HDPE. Materiał ten jest wykorzystywany na placach zabaw, w przedszkolach i żłobkach. Odporny jest na wilgoć, promienie słońca. Jednak jest dość drogi.

 

Drewniane osłony na kaloryfer

 

Drewniane osłony na kaloryfer są bardzo popularne. Nie są jednak tak idealne, jak się wydaje. Materiał ten zabiera i zatrzymuje dużą ilość ciepła. Dlatego też, jeśli osłona na kaloryfer wykonana jest tylko z drewna, to nie jest to dobre rozwiązanie. Chodzi tu głównie o względy energetyczne. Lepszym materiałem okaże się metal. Będzie on spełniał wszystkie warunki, które są potrzebne. Natomiast miedź i aluminium – faktycznie – absorbują ciepło, jednak potem je oddają.

 

Z czego jeszcze może być wykonana osłona?

 

Jeśli masz mieszkanie lub dom, urządzony w stylu nowoczesnym – idealnym rozwiązaniem okaże się szklana osłona na kaloryfer. Materiał to szkło hartowane. Idealnie również sprawdzają się ażurowe zabudowy na grzejnik. Jednak lepszy będą one dla wnętrz w stylu vintage. Wycinane są one we wzory geometryczne. Wygląda to doskonale. Poleca się je bardzo.

 

Dlaczego warto zdecydować się na osłonę na kaloryfer?

 

Powodów, dlaczego warto zdecydować się na osłonę na kaloryfer, jest mnóstwo. Jedną z nich jest poprawa wyglądu mieszkania. Wiadomo, że sam grzejnik nie wygląda korzystne. Jednak nie musisz od razu zamieniać go na lepszy model. Wystarczy kupić zabudowę. Oczywiście istnieją wady i zalety tego typu rozwiązania. Jednymi z wad jest gorsza cyrkulacja ciepła. Kolejna to koszt materiałów. Jednak obudowa grzejników daje Ci możliwość indywidualnego urządzenia mieszkania. Znacznie też wpływa to na poprawę kaloryfer, które są starszego typu. Warto również wiedzieć, że są różne formy zabudowy na grzejnik. Będzie to wysoka szafka-biblioteczka, imitacja komody, półka nad grzejnikiem, ażurowa osłona, konsola, ławeczka. Poza tym, jeśli chcesz kaloryfer, który jest wykonany z materiału: aluminium, drewna i innych metali – możesz zdobyć go w każdym sklepie budowlanym. Jeśli mowa o cenie, to jest ona zależna od oczywiście właśnie materiału wykonania. Istnieją też różne rodzaje osłon. Mogą być ręcznie wykonane osłony na kaloryfer, jak i gotowe zabudowania na grzejnik. To pierwsze rozwiązanie jest niezwykle ciekawe. Jednak pamiętaj, że do tego trzeba – dużo czasu, odpowiednich narzędzi oraz pracy. Możesz nawet pomalować maskownicę na wybrany przez siebie kolor. Jak sam widzisz – możliwości jest dużo. Natomiast gotowe zabudowania na kaloryfer to już najprostszy sposób z możliwych. Na rynku możesz znaleźć gotowe osłony oraz gotowe wzory. To duże udogodnienie. Jednak należy podkreślić, że jest to rozwiązanie, które wymaga wyłożenia więcej pieniędzy.

Podziel się: