Biuro obsługi klienta: Pn-Pt od 9:00 - 15:00

Sposoby montażu osłon grzejnikowych

Osłona Vesica

Osłona Vesica

Jeśli chcesz, aby grzejnik ładnie się prezentował w Twoim wnętrzu – warto zamontować zabudowę na kaloryfer. Maskownica na grzejnik to idealny pomysł. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że masz szeroki wybór. Rynek oferuje Ci osłony grzejnikowe w różnych kształtach oraz kolorach. Musisz również mieć świadomość, że z zabudowy możesz stworzyć nawet obudowę imitującą komodę. Dzięki temu masz tam miejsce, gdzie możesz umieścić różne rzeczy. 

 

Dlaczego ludzie decydują się na zabudowę grzejnika?

 

Przede wszystkim, decydujemy się zabudować grzejnik, by poprawić wygląd naszego mieszkania. To jeden z głównych powodów. Kaloryfer zazwyczaj nie prezentuje się dobrze. Osłona natomiast sprawia, że idealnie pasuje do całej aranżacji. Jakie cechy powinna mieć dobra zabudowa? To bardzo ważne pytanie, na które trzeba znać odpowiedź. Musi być ona estetyczna i ergonomiczna. Warto również wiedzieć, że materiały, które najczęściej są stosowane do zabudowy grzejnika to MDF oraz drewno. Sklejka to też dobre rozwiązanie. Jednak nie tylko takie materiały się stosuje. Mogą to być również oczywiście blacha, kamień, materiały PCV, szkło akrylowe lub hartowane, fornir.

 

Metody zabudowy grzejnika

 

Sposób zabudowy grzejnika trzeba dopasować do swoich potrzeb. Liczy się również Twoje wnętrze. Jedna z metod to stworzenie pełnej zabudowy z pałeczką u góry. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przedpokoju. Dzięki właśnie niemu możesz przechowywać rzeczy. Drobne, bo drobne – jednak to stwarza miejsce do tego celu. Możesz również spróbować takiej opcji, aby górną część zabudowy przedłużyć o część parapetu. Dzięki temu będziesz mógł umieścić tam więcej przedmiotów. Przykładowo, możesz wtedy tam ustawić książki, lampki itp. Jeśli chcesz stworzyć zabudowę w sposób szybki i prosty – najlepiej będzie się sprawdzał montaż maskownicy na kaloryfer. Rynek oferuje mnóstwo kształtów i kolorów. Możesz przebierać! Jednak wiedz również, że funkcją maskownicy jest zasłanianie kaloryfera. To jedyna jej funkcja. Istnieje również opcja stworzenia obudowy imitującej grzejnik. Sprawdza się to idealnie w centralnym punkcie salonu. Kolejny sposób to zbudowanie wokół grzejnika ciągu szafek. To rozwiązanie jest bardzo dobre dla pokoju dziecięcego i sypialni. Jeśli masz kaloryfer nowego typu, to możesz również wykreować z niego prosty regał z desek. Zazwyczaj wtedy w największej półce jest utworzony kaloryfer.

 

Na co zwracać uwagę przy kupnie osłony na kaloryfer?

 

Musisz zwracać szczególną uwagę na to, by osłona była estetyczna, ale zarazem również funkcjonalna. To podstawa. Najlepiej wybrać taką obudowę na kaloryfer, aby nie blokowała cyrkulacji ciepła emitowanego przez grzejnik. Dlatego też w tym celu, należy zmierzyć Twój kaloryfer. Obudowa musi mieć identyczne rozmiary. Górna i dolna część płyt powinna mieć szczeliny wentylacyjne. Na to też musisz zwrócić uwagę. Pamiętaj, to ważne! Na całej powierzchni również maskownica powinna posiadać wyloty. To, co jest także ważne – musisz wybrać taki model, których montaż nie zrobi żadnych szkód. Chodzi oczywiście tu o sam grzejnik. Materiał osłony kaloryfera również jest bardzo ważny. Wybierz taki, który dobrze przewodzi ciepło. Jednocześnie musi być na nie odporny.

 

Zalety zdecydowania się na maskownice

 

Poprawa Twojego wnętrza – to główny powód, dlaczego stosuje się maskownice. Niektóre osoby mają stare, żeberkowe kaloryfery. Po zamontowaniu zabudowy na grzejnik odczują znaczną różnicę. Drewniane osłony zaś prezentują się wyśmienicie. Jednak ich wadą jest to, że zatrzymują ciepło. Istnieje również doskonała opcja umieszczenia instalacji świetlnej LED we wnętrzu zabudowy maskownicy. To stwarza wyjątkowy klimat we wnętrzu.

 

Osłona na grzejnik w kuchni. Czy to się sprawdza?

 

Zastosowanie osłony na grzejnik w kuchni dobrze się sprawdza. Jednak musisz pamiętać, aby osłona miała właściwą ilość otworów. Musisz także zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę materiału. Musi ona pasować do wnętrza. Najlepiej dopasować kolor do blatu kuchennego. Nie tylko o samą estetykę chodzi. Jeśli masz dzieci, zabudowa sprawdzi się idealnie. Dzieci dzięki niej nie poparzą się i nie uderzą. Najlepiej w tym celu zastosować ażurową maskownicę. Zabudowa kaloryfera w kuchni powinna być ozdobiona światłem. Nie może też sprawić dużych strat ciepła. Poza tym wiedz, że grzejnik w kuchni możesz sam osłonić. Sprawdza się to tego, przykładowo – drewno. Dibond jest również rozwiązaniem. Dużą zaletą dibondu jest to, że jest bardzo trwały. Odporny jest również na wysokie temperatury. Inny materiał zabudowy to blacha perforowana. Możesz ten materiał pomalować. W ten sposób lepiej będzie pasował do domu.

Podziel się:

Zalety materiałów, z których wykonujemy osłony

Osłona Vuelta w salonie

Osłona Vuelta w salonie

Osłona na grzejnik jest dla wszystkich tych, którzy dbają o wygląd swojego wnętrza. Dlatego też nie musisz od razu zmieniać całego kaloryfera na nowszy model lub też grzejnik ozdobny. Jeśli wstawisz na grzejnik osłonę to Twoje pomieszczenie, stanie się piękne i wyjątkowe. Szczególnie że rodzajów ich jest mnóstwo. Możesz z łatwością więc dopasować do Twojego mieszkania lub domu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze osłony na kaloryfer?

 

Przede wszystkim musisz zwrócić szczególną uwagę na to by obudowa grzejnika – czy to stalowego, czy to żeliwnego – nie przeszkadzała cyrkulacji ciepła emitowanego przez grzejnik. Trzeba sobie to uświadomić, że każda maskownica zmniejsza sprawność grzejnika. Z tego też powodu – koniecznie jest, aby była estetyczna, ale i też funkcjonalna.

 

Jakie materiały można stosować do zabudowy grzejników?

 

Materiały, z których wykonane są zabudowy do grzejników, muszą spełniać określone warunki. Jednym z nich jest wytrzymałość na wysokie temperatury. Z tego też powodu nie należy malować maskownicy lakierem, który wydziela szkodliwe opary. Następne zalecenie to takie, że powinno się również unikać elementów z tworzyw sztucznych. Nie wolno także stosować materiałów łatwopalnych. Ważna jest również dobra przewodność ciepła. Zapewne zastanawiasz się – z jakich materiałów wykonuje się obudowę grzejnika stalowego i żeliwnego. Będą to więc: metal, płyty MDF, kamień i drewno. Jeśli chodzi o MDF – surowy jest niedrogi oraz łatwy w obróbkach stolarskich. Mżna go malować na dowolny kolor. MDF barwiony w masie natomiast, występuje u nas w sześciu kolorach. Ma także ciekawą strukturę. Dodatkowo po wycięciu jest taki sam w środku jak na zewnątrz. Istnieje także możliwość wyboru MDF białego laminowanego. Charakteryzuje się tym, że jest niedrogi i ma ciekawy design. Po wycięciu również jest surowy w środku. Ponadto, na specjalnie zamówienie można również mieć wykonanie z materiału: sklejka. To, co ją cechuje to trwałość. Mogą także występować naturalne skazy jak słoje, sęki. Dodają one charakteru. Taki jest ich cel. Wykonanie może być również HDPE. Materiał ten jest wykorzystywany na placach zabaw, w przedszkolach i żłobkach. Odporny jest na wilgoć, promienie słońca. Jednak jest dość drogi.

 

Drewniane osłony na kaloryfer

 

Drewniane osłony na kaloryfer są bardzo popularne. Nie są jednak tak idealne, jak się wydaje. Materiał ten zabiera i zatrzymuje dużą ilość ciepła. Dlatego też, jeśli osłona na kaloryfer wykonana jest tylko z drewna, to nie jest to dobre rozwiązanie. Chodzi tu głównie o względy energetyczne. Lepszym materiałem okaże się metal. Będzie on spełniał wszystkie warunki, które są potrzebne. Natomiast miedź i aluminium – faktycznie – absorbują ciepło, jednak potem je oddają.

 

Z czego jeszcze może być wykonana osłona?

 

Jeśli masz mieszkanie lub dom, urządzony w stylu nowoczesnym – idealnym rozwiązaniem okaże się szklana osłona na kaloryfer. Materiał to szkło hartowane. Idealnie również sprawdzają się ażurowe zabudowy na grzejnik. Jednak lepszy będą one dla wnętrz w stylu vintage. Wycinane są one we wzory geometryczne. Wygląda to doskonale. Poleca się je bardzo.

 

Dlaczego warto zdecydować się na osłonę na kaloryfer?

 

Powodów, dlaczego warto zdecydować się na osłonę na kaloryfer, jest mnóstwo. Jedną z nich jest poprawa wyglądu mieszkania. Wiadomo, że sam grzejnik nie wygląda korzystne. Jednak nie musisz od razu zamieniać go na lepszy model. Wystarczy kupić zabudowę. Oczywiście istnieją wady i zalety tego typu rozwiązania. Jednymi z wad jest gorsza cyrkulacja ciepła. Kolejna to koszt materiałów. Jednak obudowa grzejników daje Ci możliwość indywidualnego urządzenia mieszkania. Znacznie też wpływa to na poprawę kaloryfer, które są starszego typu. Warto również wiedzieć, że są różne formy zabudowy na grzejnik. Będzie to wysoka szafka-biblioteczka, imitacja komody, półka nad grzejnikiem, ażurowa osłona, konsola, ławeczka. Poza tym, jeśli chcesz kaloryfer, który jest wykonany z materiału: aluminium, drewna i innych metali – możesz zdobyć go w każdym sklepie budowlanym. Jeśli mowa o cenie, to jest ona zależna od oczywiście właśnie materiału wykonania. Istnieją też różne rodzaje osłon. Mogą być ręcznie wykonane osłony na kaloryfer, jak i gotowe zabudowania na grzejnik. To pierwsze rozwiązanie jest niezwykle ciekawe. Jednak pamiętaj, że do tego trzeba – dużo czasu, odpowiednich narzędzi oraz pracy. Możesz nawet pomalować maskownicę na wybrany przez siebie kolor. Jak sam widzisz – możliwości jest dużo. Natomiast gotowe zabudowania na kaloryfer to już najprostszy sposób z możliwych. Na rynku możesz znaleźć gotowe osłony oraz gotowe wzory. To duże udogodnienie. Jednak należy podkreślić, że jest to rozwiązanie, które wymaga wyłożenia więcej pieniędzy.

Podziel się: