Biuro obsługi klienta: Pn-Pt od 9:00 - 15:00

Blog

Konserwacja i żywotność zabudowy

osłona na grzejnik to design w pomieszczeniu

osłona na grzejnik to design w pomieszczeniu

Konserwacja i żywotność zabudowy

 

Zabudowa nie wymaga konserwacji. Praktycznie nie zużywa się. Łatwo można ją wymienić na inny kolor lub wzór. Jak wiesz, osłona na grzejnik to idealny pomysł. To ona dodaje uroku Twojemu wnętrzu. Poprawia wyglądu łazienki, czy salonu. W dodatku jest niezwykle praktyczna. Najważniejsze jest, aby maskownica pasowała do pomieszczenia. Ważne jest wybrać więc odpowiedni kolor. Materiał jest także ważny. Poleca się zabudowy wykonane z drewna. Prezentują się one wyśmienicie. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby taka osłona na grzejnik nie utrudniała dostępu do termoregulatora. Musisz zdać sobie sprawę, jak ważna jest zabudowa. Dzięki niej dziecko nie poparzy się.

 

Zabudowa nie wymaga konserwacji. Co jednak z grzejnikiem? Czy trzeba o niego dbać?

 

Jeśli grzejnik już nie musi Ci służyć – ze względu na to, że jest koniec sezonu grzewczego – powinieneś i tak o niego zadbać. Musisz sobie uświadomić, że za rok znów będzie Ci potrzebny. Dlatego warto więc postarać się o to, aby w następnym sezonie, działał równie sprawnie.

 

Jak dbać o grzejnik?

 

Jeśli jest sezon grzewczy – już w trakcie jego trwania, powinieneś oczyszczać grzejnik z kurzu. Gdy ten okres się skończy, to również. Najlepiej więc jak będziesz w tym celu używał szczotek i miękkich materiałów. Od zewnątrz również jest potrzeba umycia kaloryfera. Do tego wystarczy Ci gąbka i ciepła woda. Możesz również dodać płynu do mycia naczyń. Może zdarzyć się tak, że grzejnik nierówno się nagrzewa. W tym wypadku, należy niezwłocznie go odpowietrzyć. Tą czynność możesz wykonać sam. Musisz odkręcić odpowiedni zawór.

 

Konserwacja kaloryfera w Twoim domu

 

Pamiętaj, że czyszczenie grzejnika to jedno. Jednak należy również pamiętać, aby go nie zarysować. Musi być on całkowicie sprawny. Uważaj więc szczególnie, aby go nie uszkodzić. Dlaczego tak należy uważać? Jeśli będzie jakieś zarysowanie na grzejniku, to może doprowadzić do wycieków. Pamiętaj również, żeby nie wieszać mokrych szmatek na nim. Szczególnie, że często używa się detergentów. One mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą.

 

Czy można pomalować grzejnik?

 

Tak, możesz sam pomalować grzejnik na dowolny kolor. Zazwyczaj ludzie robią po to, aby on pasował do ich całej aranżacji. Jednak pamiętaj o wyborze odpowiedniej farby antykorozyjnej. Musi być specjalna dla kaloryferów. Poza tym można pomalować grzejnik, albo też kupić osłonę na kaloryfer.

 

Woda i grzejnik

 

Pamiętaj, to co jest bardzo ważne – nie możesz narażać grzejnik na kontakt z wodą. Tam gdzie również jest podwyższona wilgotność, może to spowodować korozję kaloryfera. Dlatego też unikaj takich miejsc do montażu.

 

Najlepiej wybrać grzejnik wysokiej jakości. Jakie cechy ma taki kaloryfer?

 

Grzejnik przede wszystkim musi być łatwy w konserwacji. To, co świadczy o tej cesze to zdejmowany górny lub boczny panel. Dzięki temu, jeśli będziesz chciał czyścić grzejnik – będziesz miał to ułatwione. Poza to sprawia, że kaloryfer jest bardziej trwały. Wpływa to również na jego żywotność. Zobacz również na okres gwarancji. Im dłuższy, tym lepiej. To świadczy, że grzejnik jest wysokiej jakości. Jeśli zaś okres gwarancji jest krótki – to może świadczyć o tym, że produkt jest niskiej jakości. Oczywiście warto również sprawdzić materiał wykonania. Może być to blacha stalowa, aluminium, żeliwo. Warto wiedzieć, że aluminium bardzo szybko się nagrzewa.

 

Jaka maskownica będzie najlepsza?

 

Przy wyborze maskownicy, warto zwrócić uwagę na materiał jej wykonania. Zabudowa może być z HPL, z MDF, z drewna, ze szkła oraz z blachy stalowej. Warto również wybrać taką osłonę na kaloryfer, która jest odporna na wodę. Warto również wybrać taką, która będzie mogła pełnić funkcję dodatkowej półki. Oczywiście styl maskownicy musi być zgodny z aranżacją wnętrza.

 

Instalacja w grzejnikach

 

Jakość i ilość wody w instalacji jest bardzo ważna. Odpowiednia jakość i ilość wody sprawi, że grzejnik będzie mógł sprawnie funkcjonować. Szczególnie to kierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Muszą oni wszystko sprawdzić samodzielnie. Ważne jest również kontrolowanie ciśnienia, jakie panuje w instalacji. Ostrzeżeniem będzie znaczny spadek ciśnienia. To będzie świadczyć o nieszczelności w instalacji

 

Grzejnik kanałowy. Czy to dobry wybór?

 

Jeśli cenisz sobie nowoczesność, wybierz grzejnik kanałowy. Pamiętaj o tym, że jego trzeba regularnie czyścić. Czyszczenie grzejnika kanałowego należy wykonywać raz w roku. Oczywiście również musisz pamiętać o czyszczeniu lameli wymiennika i wnętrza wanny przed sezonem grzewczym. Jeśli zadbasz o takie rzeczy  – będziesz mógł cieszyć się z prawidłowej jego pracy. Komfort jego użytkowania również tym samym  – zostanie podwyższony.

Podziel się: